Harmonizace barvami má své kořeny ve starověku. V Egyptě, Indii, Číně.
V chrámech byly místa, kam lidé chodili se léčit pomocí světla a barev. Například chrámy v Egyptě byly postaveny tak, aby dovnitř do padaly sluneční paprsky, které se využívaly k léčení.

Ve středověku se jakékoli nerovnováhy řídily naukou o tělesných šťávách.
Podle této nauky jsou čtyři hlavní tělesné moky, šťávy:

  • krev
  • hlen
  • žluč
  • černá žluč,

které odpovídají čtyřem živlům – ohni, zemi, vzduchu a vodě.  Živly jsou spojeny se čtyřmi vlastnostmi – teplem, suchem, zimou a vlhkostí.

Ke každé tělesné tekutině se vztahuje barva.

Červená

Červená barva krve je znakem sangviniků a optimistických povah.

Bílá

Bílá barva hlenu označovala flegmatika.

Žluč

Více žluči znamená, že člověk je cholerik a nemá daleko ke vzteku.

Černá žluč

Černá žluč je spojována s melancholikem.

Povzbuzující barvy

Červená

Červená je barvou ohně, vášně. V oblibě ji mají impulzivní lidé. Vlastnosti červené jsou silná vůle, odvaha, nadšení, spontánnost, vnitřní motivace.

Oranžová

Stejně jako červená je povzbuzující, vzbuzuje zájem, podporuje zdravé prosazování a aktivitu. Velmi dobře působí při depresivní náladě. Vlastnosti oranžové jsou smyslnost, družnost, rozpustilost, veselost.

Uvolňující barvy

Modrá

Tato barva zklidňuje, pomáhá při vyjadřování. Je barvou básníků, spisovatelů.
Vlastnosti modré je vyrovnanost, pohotovost, společenský takt.

Zelená

Je to barva lesů a luk. Uklidňuje nervovou soustavu, působí protistresově, podporuje soustředění. Vlastnosti zelené je otevřenost, štědrost, uvolněnost

Fialová

Fialová rozvíjí tvořivost, zklidňuje při nervozitě, je barvou šišinky. Tato žláza se nalézá v mozku a produkuje hormony melatonin a serotonin. Vlastnosti fialové jsou nadšení, vznešenost.

 

Barvy mají velký význam pro terapii Aura-Soma. Více o Aura-Soma si přečtěte na samostatné stránce zde. Máte zájem dozvědět se více a vyzkoušet terapii Aura-Soma? Objednat se můžete na dagmarsv@seznam.cz .